Podrobné informace o projektu MGSII-38

 

Název projektu

Tvorba metodické příručky předcházení a řešení bobřích konfliktů a definice stavu a odhad vývoje populací bobra evropského v ČR pro zvýšení efektivity jeho Programu péče.

 

Účel projektu

Realizace vybraných opatření (Opatření 3.5.1 a 3.3.2  a část 3.3.1) schváleného Programu péče o bobra evropského (Castor fiber) v České republice.

 

Cíle projektu - všechny cíle byly před ukončením projektu splněny v plném rozsahu

1) Tvorba manuálu pro řešení škod způsobených bobrem evropským - Aktivita 1

Bobr evropský v současné kulturní krajině vyvolává množství konfliktních situací, které postihují subjekty hospodařící v krajině. S rostoucí velikostí populace bobra se v poslední době zvyšuje i četnost těchto konfliktů. V České republice neexistoval souhrnný dokument, který by podrobně a ve využitelné podobě nabídl metodické postupy eliminace již vzniklých škod a ucelený přehled preventivních opatření a postupů, které by škodám zamezily nebo alespoň budoucí potenciální škody vzniklé působením bobra minimalizovaly. Stejně tak chyběl i ucelený přehled ekonomických nástrojů řešících již vzniklé škody. Výstupem aktivity 1 je příručka Průvodce v soužití s bobrem, která je zdarma ke stažení zde.

 

2) Stanovení aktuálního stupně saturace nejdůležitějších a nejstarších populací bobra evropského v ČR - Aktivita 2

Znalost aktuálního rozšíření bobra evropského je základním předpokladem pro úspěšné fungování Programu péče i pro realizaci dalších opatření. Zejména je nutným předpokladem pro optimalizaci celkového managementu a pro rozhodování o případné změně strategie ochrany druhu. Směřuje ke zjištění a popisu stavu našich hlavních populací bobra evropského. Těžiště všech těchto populací leží dle Programu péče v zóně A (tj. v zóně s nejvyšší mírou ochrany bobra) a zahrnuje všech sedm evropsky významných lokalit, kde je bobr evropský předmětem ochrany. V rámci projektu byly všechny tyto lokality monitorovány - byl stanoven odhad počtu rodin i jedinců v jednotlivých populacích na základě početnosti v rodinách zjištěné z odchytů a značení a pozorování jedinců. Výstupy této aktivity byly podrobně popsány v závěrečné zprávě projektu.

 

3) Získání informací o aktuálním stavu a rozsahu šumavské populace s ohledem na šíření bobrů do sousední zóny C - Aktivita 3

Možnost existence a volného šíření bobrů je v zóně C nežádoucí z důvodu vysoké rizikovosti vzniku závažných škod v této, zejména rybniční krajině. Na Šumavě se v posledních letech již začala utvářet trvalá populace, která v budoucnu bude postupně dále růst. Dříve či později se tak z ní začnou uvolňovat nadbyteční jedinci, kteří se budou šířit dále do vodních toků, které přímo napájejí zónu C (např. Vltava, Otava či Blanice). Definice velikosti, síly, kvality a potenciálu šumavské populace se tak staly informačními prvky, které umožňují popsat riziko pro osidlování přilehlé zóny C, dále případně umožňují navrhovat postupy eliminace tohoto osidlování. Pro včasné předcházení vzniku vysokých škod bylo toto opatření značně aktuální a potřebné. Výstupy této aktivity byly podrobně popsány v závěrečné zprávě projektu.

 

Finanční rámec

Malé grantové schéma - Záchranné programy pro zvláště chráněné druhy II

 

Donoři

Fondy EHP 2009-2014 a MŽP

 

Konečný příjemce

Česká zemědělská univerzita v Praze

 

Partneři

České vysoké učení technické v Praze

Správa Národního parku Šumava

 

Doba trvání projektu

7. 1. 2015 - 31. 10. 2016

 


 

Bobr evropský (Castor fiber) (J. Korbel)