Aktivita 2

Dlouhodobé sledování populací bobra evropského v EVL (opatření 3.3.2 Programu péče o bobra evropského v České republice)

 

Dlouhodobě osídlená území bobrem evropským byla již v minulosti zařazena do soustavy Natura 2000 a v sedmi Evropsky významných lokalitách (EVL) je bobr evropský předmětem ochrany. Bližší informace o soustavě Natura 2000 i o jednotlivých EVL najdete zde. Z hlediska zonace dané Programem péče o bobra evropského v České republice spadají všechna tato území do zóny A, kde je ochrana bobra nadřazena ostatním zájmům. Bobr evropský je předmětem ochrany v těchto EVL:

 

V Evropsky významných lokalitách opakovaně provádíme sběr informací o početnosti druhu, proto v současné době již existuje rozsáhlý soubor popisující historický i aktuální stav osídlení těchto území bobrem. Vývoj populací v těchto oblastech je zapotřebí i nadále dlouhodobě sledovat, abychom byli schopni odhadovat, zda nedochází k výraznému nárůstu nebo naopak poklesu početnosti.

 

V současnosti je možné na většině takto dlouhodobě sledovaných lokalitách pozorovat zmírnění rychlosti růstu, což indikuje stabilizaci populace díky saturaci území. Prudké poklesy v některých populačních parametrech nás mohou při pravidelném sledování populace včas upozornit na působení výrazných disturbančních faktorů (např. vysokou míru ilegálního odlovu, parazitózu, úbytek potravních zdrojů apod.). Jedině díky znalosti fáze a vývoje stavu populace je možné správně volit vhodná managementová opatření v ochraně druhu.

 

Základem mapování populací je sběr informací o pobytových známkách vytvořených bobrem v průběhu podzimu a zimy na březích vodních toků a ploch (více je popsáno v Programu péče). Mezi pobytové známky patří okusy, obydlí, potravní zásobárny, hráze, pachové značky apod. Každá pobytová známka je lokalizována pomocí GPS a popsána do formuláře. Nasbíraná data jsou následně převedena do prostředí geoinformačního systému, kde jsou dále analyzována za použití jádrových odhadů (tzv. Kernel Density Estimation). Na základě výstupů této analýzy je možné odhadnout počet a velikost bobřích teritorií a umístění jejich centra.

 

Veškerá nálezová data jsou ukládána do nálezové databáze ochrany přírody (ND OP), kterou spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a jsou prostřednictvím webových stránek sdílena s orgány ochrany přírody.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výsledky monitoringu v EVL a zónách A diferencované ochrany bobra evropského v roce 2015:

EVL Kateřinský a Nivní potok (zóna A Český les) - zmapováno 161,5 km vodních toků, odhad počtu teritorií: 39, populační hustota: 0,24 teritorií/km vodního toku, stav: setrvalý, nepatrný nárůst oproti roku 2012, kdy celoplošné mapování této EVL proběhlo naposledy.

EVL Labské údolí  (zóna A Labe) - zmapováno 48,8 km vodních toků, odhad počtu teritorií: 18, populační hustota: 0,37 teritorií/km vodního toku, stav: setrvalý, mírný nárůst oproti roku 2013, kdy celoplošné mapování této EVL proběhlo naposledy.

EVL a zóna A Litovelské Pomoraví - zmapováno 202,1 km vodních toků, odhad počtu teritorií: 42, populační hustota: 0,21 teritorií/km vodního toku, stav: setrvalý, v podstatě shodný se stavem v roce 2010, kdy celoplošné mapování této EVL proběhlo naposledy.

EVL a zóna A Morava - Chropyňský luh - zmapováno 164,2 km vodních toků, odhad počtu teritorií: 30, populační hustota: 0,18 teritorií/km vodního toku, stav: setrvalý, mírný pokles oproti roku 2009, kdy celoplošné mapování této EVL proběhlo naposledy.

 

Výsledky monitoringu v EVL a zónách A diferencované ochrany bobra evropského v roce 2016:

EVL Labské údolí (zóna A Labe) - zmapováno 48,8 km vodních toků; odhad počtu teritorií: 13; populační hustota: 0,27 teritorií na jeden kilometr vodního toku; mírný pokles oproti loňskému roku.

EVL a zóna A Niva Dyje - zmapováno 186,5 km vodních toků, odhad počtu teritorií: 49; populační hustota: 0,26 teritorií na jeden kilometr vodního toku; shodný stav s rokem 2013, kdy byla tato EVL mapována naposledy.

EVL a zóna A Soutok-Podluží - zmapováno 321,5 km vodních toků, odhad počtu teritorií: 91; populační hustota: 0,28 teritorií na jeden kilometr vodního toku; velký nárůst oproti roku 2014. V roce 2014 byl zaznamenán obrovský pokles, v porovnání s předešlými roky. Současný stav odpovídá stavům z let 2008 nebo 2010. 

EVL Strážnická Morava (zóna A Strážnicko) - zmapováno 54,0 km vodních toků, odhad počtu teritorií: 16; populační hustota: 0,30 teritorií na jeden kilometr vodního toku; výrazný nárůst oproti roku 2008, kdy byla tato EVL mapována naposledy.

 

Podrobnější výsledky této aktivity byly podrobně popsány v závěrečné zprávě projektu.

  •  
 
  •