Aktivita 3

Mapování výskytu druhu v ČR (opatření 3.3.1 Programu péče o bobra evropského v České republice)

 

Pro správné fungování Programu péče o bobra evropského v České republice je klíčová informace o aktuálním rozšíření druhu v rámci našeho území. Nežádoucí je přítomnost bobrů spojená s možností jejich volného šíření v zóně C, což je zóna zahrnující jihočeské a západočeské rybniční pánve, kde by vlivem bobří činnosti mohlo docházet ke vzniku enormních škod. Bližší informace o zonaci a diferencované ochraně bobra naleznete v Programu péče o bobra evropského v České republice, který je k dispozici zde).

 

V rámci projektu MGSII-38 bylo toto opatření řešeno pouze částečně, a to na území Šumavy, které bezprostředně přiléhá k zóně C. V sousedním Bavorsku díky úspěšnému reintrodukčnímu programu uskutečněnému v 60. letech 20. století vznikla silná a stabilní bobří populace. Postupem času začali bobři překonávat bariéru rozvodí přechodem přes šumavské pohoří a dostali se tak i na naše území. Na Šumavě se již v posledních letech začala utvářet trvalá bobří populace, ze které se postupně jedinci začínají šířit dále do okolí. Zároveň mnohé vodní toky zde pramenící napájí právě oblast jihočeských a západočeských pánví, proto se bobři mohou bez jakýchkoliv dalších bariér šířit po proudu toků právě do zóny C. Definice velikosti a potenciálu šumavské populace je tak nutnou informací pro stanovení možného rizika vzniku škod v přilehlé zóně C.

 

Výsledky této aktivity byly podrobně popsány v závěrečné zprávě projektu.

 

 

Velice cenné jsou pro nás také informace o nově vznikajícím osídlení v zóně B, nicméně nejsou hlavní náplní řešené části této aktivity. Dozvíte-li se o lokalitě, kterou nově osídlil bobr, máte možnost nám tuto informaci sdělit pomocí kontaktního formuláře.