O Programu péče

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky a Ministerstvo životního prostředí České republiky ve spolupráci s Fakultou životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze vypracovali Program péče o bobra evropského v České republice (Vorel et al. 2013), který byl v roce 2013 schválen. Cílem Programu péče je zajištění trvale životaschopné populace bobra na našem území, včetně vytvoření podmínek pro přirozenou komunikaci dílčích populací. Klíčovým bodem Programu péče je zajištění socioekonomické udržitelnosti výskytu bobra, zejména z hlediska dopadů na hospodaření v krajině. Více informací o záchranných programech najdete zde).

 

Pro potřeby naplnění cílů Programu péče bylo území ČR rozděleno na tři zóny s různým stupněm ochrany:

 

(zdroj: Program péče o bobra evropského v České republice, Vorel et al., 2013)

 

zóna A - zóna s nejvyšší mírou ochrany bobra. Jedná se o území zahrnující Evropsky významné lokality zařazené do soustavy Natura 2000, kde je bobr evropský předmětem ochrany (bližší informace o soustavě Natura 2000 naleznete zde). Hlavní úlohou v zóně A je zajistit dlouhodobý stabilní vývoj populace v různých typech prostředí v rámci ČR. Jakýkoliv zásah by zde měl být individuálně posuzován s ohledem na potřebu zachování příznivého stavu druhu. Zóna A zaujímá 0,9 % rozlohy ČR a spadá sem EVL Labské údolí, EVL Kateřinský a Nivní potok, EVL Niva Dyje, EVL Soutok - Podluží, EVL Strážnická Morava, EVL Morava - Chropyňský luh a EVL Litovelské Pomoraví.

 

zóna B - přechodová zóna mezi zónami A a C. V zóně B je zajištěna trvalá existence druhu, ale současně je zde možné aplikovat opatření k prevenci a minimalizaci škod. Zóna B zaujímá 85,9 % rozlohy ČR.

 

zóna C - zóna s vysokou koncentrací rizikových lokalit z hlediska možnosti vzniku velmi závažných škod způsobených bobrem. Pokud by v zóně C došlo k rozvoji bobří populace, lze předpokládat enormní riziko vzniku škod, proto přítomnost bobra je zde zcela nežádoucí a v případě jeho výskytu bude povolena jeho eliminace. Zóna C zaujímá 13,2 % rozlohy ČR a jedná se o jihočeské rybniční pánve a jejich okolí, které je ohraničeno pro bobra přirozenými nebo umělými migračními bariérami. Ze zóny C je vyjmuto území Národního parku Šumava, které tak rovněž spadá do přechodové zóny B.