Aktivita 1
Manuál řešení problematických situací vyvolaných bobry (opatření 3.5.1 Programu péče o bobra evropského v České republice)
Cílem této aktivity bylo vytvoření funkčního manuálu, který může poskytnout uživatelům bobrem postižených pozemků návrh na řešení konfliktní situace.
Bobr je živočich, který svým působením v krajině dokáže výrazně pozměnit okolní prostředí vodních toků a ploch. Své základní životní potřeby si bobři zajišťují kácením dřevin, hrabáním nor a stavbou hrází. V krajině, kde lidská činnost není tak intenzivní a břehové pásmo toků je hospodářsky využívané jen minimálně, má bobří aktivita většinou výrazně pozitivní vliv - prokazatelně stoupá biodiverzita, dochází k akumulaci a retenci vody v krajině či diversifikaci břehové linie. Ovšem v člověkem obhospodařované krajině může díky bobří činnosti docházet ke konfliktním situacím v podobě např. narušení stability hrází, ohrožení hospodářských porostů, podmáčení těles infrastruktury či produkčních ploch, změn odtokových poměrů apod.
Pro řešení uvedených konfliktních situací může dobře posloužit výstup tohoto projektu - Průvodce v soužití s bobrem. Jsou zde detailně popsány konkrétní konfliktní situace a způsoby jejich řešení. V manuálu jsou dále informace o Programu péče o bobra evropského, o legislativě související s danou problematikou či ekonomických nástrojích řešících vzniklé škody včetně preventivních zásahů a v neposlední řadě zde jsou i souhrnné informace o biologii a ekologii bobra. U každého opatření je stanovena vhodná a nevhodná doba realizace, odhad finanční náročnosti a efektivnosti daného opatření, dále pak podmínky, za kterých je možné opatření realizovat, a také nutnost a rozsah pravidelné údržby.
Finální podoba manuálu je dostupná zdarma ke stažení zde.
Příklady protibobřích opatření:
elektrický ohradník drénování bobří hráze
Příklady škod způsobených bobrem:
škody na hospodářských dřevinách škody v ovocném sadu